top of page

 

КОНСУЛЬТАЦІЯ

«РОЗВИТОК МУЗИЧНИХ ЗДІБНОСТЕЙ ВДОМА» 

Що таке музичне виховання і музичний розвиток?

 

Музичне виховання – це цілеспрямоване формування особистості дитини шляхом впливу музичного мистецтва, формування інтересів, потреб, естетичного відношення до особистості та одна с основних задач всебічного розвитку дитини.

Музичний розвиток - це результат формування дитини в процесі активної музичної діяльності

         В сучасному житті діти отримують знання з музично-естетичної діяльності в дитячому садку, де з ними займається музичний керівник. Але в першу чергу діти дошкільного віку майже весь час перебувають в оточенні найближчих людей, і тільки сім'я здатна розвинути його естетичні почуття, інтерес, любов до краси всього, що їх оточує. 

Основою суспільства є родина, тому основи естетичного виховання закладаються в сім'ї. Тому треба якомога більше, краще і різноманітніше скористатися наявними можливостями сім'ї.

 

Як же відбувається музичний розвиток в сім'ї?

Для здійснення завдань музичного виховання в сім'ї повинна бути створене відповідне музичне середовище, яке передбачає наявність музичної фонотеки, дитячих музичних інструментів, інструментів-саморобок.  Це музичне оточення дитини, яке має сприяти розвитку його здібностей, творчих і виконавських проявів для розвитку кругозору, емоційної чуйності.  В кожній родині бажано мати хоча б маленьку фонотеку, що складається з добірки музики для дітей.

Зрозуміло, що ця музика повинна сприяти художньому відношенню, яка буде виховувати у дітей морально-естетичні почуття, сприяти початковому формуванню основ музичного смаку (інструментальна класична  музика для дітей, дитячі пісні).

Залучати дитину до музики в домашніх умовах можна і потрібно з самого раннього віку.

 

Слухаємо, підспівуємо, співаємо!

Якщо мама просто наспівує дитині, вона вже залучається до мистецтва, і тим самим вона передає йому частку натхнення. Співайте разом з дитиною дитячі пісеньки - це принесе йому радість, поліпшить сімейні відносини. Діти копіюють дорослих. Тому ваш спів має бути, по можливості, точним, виразним, голос легкий, негучний. Дитині буде зручно підспівувати, якщо дорослий співає не високо і не низько. Спробуйте самі відчути характер пісні і передати це в співі (про барабан сміливо, про сонечко ніжно), дитині обов'язково передається ваш емоційний стан, і він з задоволенням буде співати також.

Можна дорослим разом з дитиною підібрати до улюблених пісень яскраві малюнки – тоді, переглядаючи їх, дитина сама захоче співати ці пісеньки.

Дуже важливо, щоб дитина вдома слухала музику. Вона надає дитини великий вплив: музика може підняти настрій, або заспокоїти. У зв'язку з цим, дбайливим батькам варто уважно ставитися до того, яка музика звучить у вас вдома. Для прослуховування слід відбирати класичну, народну, дитячу музику, зрозумілу за характером дитині.

Музика з дуже вираженими ударними партіями не підходить дитині, вона негативно діє на психіку - це рок, клубна музика. Голосно - не є добре. Для дітей це стрес. Проконсультуйтеся з музичним керівником у підборі музики для своєї дитини - і можете бути впевненими, що підібрана музика для вас доставить дитині радість і емоційну насолоду.

Хочеться порадити батькам - зробити слухання музики сімейною традицією, тоді поступово у дитини воно стане потребою.

 

Підготовка і проведення сімейних свят

При підготовці необхідно скласти програму, передбачивши сюрпризні моменти, заздалегідь подбати про підбір музики.  Це може бути маленький концерт за участю дорослих і дітей, веселі ігри, танцювальні імпровізації під музику, гра в домашньому оркестрі, міні-спектаклі, в яких розігруються сюжети знайомих казок або веселі сценки з сімейного життя.

 Старших дошкільнят можна залучити до підготовки свята -  прикрашання кімнати, виготовлення вітальних листівок, сувенірів і інше.

 

Створення оркестру в домашніх умовах

Сформувати початкові виконавські навички вам допоможуть дитячі музичні інструменти і музичні іграшки. 

На чому можна зіграти просту мелодію? 

Для цього підійдуть барабанчики, бубни, дзвіночки, металофон, дитяче піаніно. Можна використовувати дерев'яні або металеві ложки, дитячі брязкальця, пляшки. Вони допоможуть розвинути тембрових слух, почуття ритму.  Не тримайте зламані музичні інструменти будинку - вони погано впливають на слух дитини.  Спробуйте створити в сім'ї таку обстановку, щоб дитина могла сама музикувати - награвати найпростіші мелодії.

Багато радості дитині приносять саморобні музичні інструменти. Наповніть різні баночки з крупою, нехай дитина послухає, як звучить та чи інша баночка, вибере вподобане звучання.  Якщо постукати паличкою або олівцем по пластиковій банці - вийде гра на барабані.  Всі саморобки важливо гарно та яскраво оформити - це буде сприяти розвитку у дитини художнього смаку.

Дитина, "граючи" на різних музичних інструментах, складає сама мелодію, фантазує.

 

Оточіть дитину світом чарівних звуків, співайте з нею, слухайте, грайте на інструментах, імпровізуйте - і ви наблизите дитину до порозуміння краси в музиці, зробите його духовно багатшим, взаємини світліше і радісніше.

Діти, які частіше зустрічаються з музикою, мають більш багатий світ почуттів, вони більш чуйні на переживання інших людей, більш життєрадісні і діяльні, краще, швидше і повніше сприймають все нове.

 

Навчайте дітей слухати музику, викликаючи у них бажання, співати, танцювати, грати.

Якщо музика увійде в ваш будинок, життя в ньому стане світліше і радісніше!

bottom of page